Majetok Váhostavu si mohol kúpiť každý z pohodlia obývačky!

Autor: Igor Hudoba | 17.8.2015 o 13:57 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  232x

O tom, kto v skutočnosti vlastní spoločnosť Váhostav, na ktorej dlh sa poskladá celé Slovensko, sme sa dozvedeli až nedávno.

Celý pavúk s majiteľmi stavebnej spoločnosti zverejnila Transparency International v marci tohto roku. Celá kauza okolo Váhostavu sa nesie v duchu netransparentnosti a mnoho malých firiem a živnostníkov položila na kolená! Váhostav dlhuje 26,7 milióna eur iba na úveroch. Ďalších vyše 92 miliónov sú pohľadávky asi 1 200 firiem a fyzických osôb. Mnohí z nich už svoje peniaze pokope neuvidia, lebo Váhostav im za pohľadávky nijako neručí. Naopak, banky, ktorým Váhostav majetkom ručí, by mohli dostať späť všetko. „S mojou firmou to zatriaslo. Som na nule, ešte mám aj pôžičku. Toto riešenie vôbec nepovažujem za seriózne. Je to veľké svinstvo. Nepovažujem to za správne, pretože obe firmy (Váhostav a Doprastav) sú vlajkové lode slovenského stavebníctva a žijú vyložene zo štátnych zákaziek,“ povedal veriteľ Doprastavu.

Ja sám, ako správca konkurzných podstát, by som v tomto prípade odporučil celý majetok Váhostavu umiestniť na online evidenciu konkurzného majetku, ktorá na Slovensku existuje. Stačí mať len prístup na internet a prihlásiť sa na stránku. Zaujímať by sa mohol hocikto z nás. Majetok spoločnosti by sa tak ponúkol širokej verejnosti, ľahšie by sa predal a firma by tak mohla rýchlejšie splatiť svoje dlhy voči veriteľom. Nie len tým najväčším, ako sú banky, ale aj živnostníkom. A celý obchod okolo predaja majetku z konkurzov by bol navyše transparentný.

No súdy Váhostavu nakoniec povolili reštrukturalizáciu, čo podľa výpočtov daňových analytikov pre živnostníkov neznamená vôbec nič pozitívne. Napriek tomu, že dostanú iba polovicu zaslúženej mzdy, štát si po odkúpení pohľadávky vypýta z celej sumy daň. Následne cez odvody budú títo oklamaní podnikatelia platiť štátu ďalšie peniaze naspäť. V niektorých prípadoch tak môžu na celej transakcii iba prerobiť.

 

JUDr. Ing. Igor Hudoba, PhD.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?