Transparentnosť predaja majetku z konkurzov na Slovensku chýbala

Autor: Igor Hudoba | 5.8.2015 o 14:57 | (upravené 11.8.2015 o 16:21) Karma článku: 3,69 | Prečítané:  227x

Ako právnik poskytujem rady pri reštrukturalizáciách a konkurzoch už niekoľko rokov. Stav, do akého sa naša spoločnosť dostáva nie je priaznivá.

Zadlženie slovenských domácností za posledných desať rokov vzrástlo štvornásobne a každý tretí Slovák je niekomu dlžný. Dnes sa už môže za bohatého považovať človek, ktorý nikomu nedlží. Čoraz viac firiem aj ľudí totiž prestáva byť schopných splácať svoje záväzky. Aj preto slová ako konkurz, exekúcia či bankrot patria už aj v našich končinách k frekventovaným slovám v našej slovnej zásobe. Aj z vlastných skúseností viem, že ľudia by ocenili, aby aj v tejto oblasti podnikania nastala zmena.

Majetok skrachovaných firiem, ktoré sa ocitli v konkurze, sa konečne ponúkajú širokej verejnosti. Nie len veľkým kapitálovým spoločnostiam, ktoré až doteraz z rozpredávania majetku profitovali. Do konkurzného portálu sa môže prihlásiť úplne každý. Stačí sa pripojiť na internetovú adresu. Je v prehľadnej podobe s fotkami, jednotlivé ponúkané veci sú rozdelené logicky podľa kategórii. Dokáže sa tu predať nákladný príves, umývacia linka aj lepiaca páska. Vďaka čomu priláka oveľa viac záujemcov o kúpu, ako doterajší jediný možný spôsob predaja majetku skrachovaných firiem, Obchodný vestník. A väčší počet záujemcov znamená väčšie uspokojenie veriteľom. Najväčším je štát, takže sa automaticky zvýšia aj príjmy do štátneho rozpočtu.

Vznik konkurznej burzy preto podporujú najmä samotní veritelia: „Nevieme si predstaviť lepší krok správnym smerom ako je centralizovaný a verejne dostupný portál na predaj majetku. Banky ako jeden z najfrekventovanejších účastníkov konkurzov jednoznačne môžu len podporiť tento projekt hlavne z dôvodu rýchlosti, transparentnosti ale hlavne jednoduchému prístupu k predávanému majetku. Predaj cez obchodný vestník je skutočne zastaraný a nepružný systém. Predpokladáme že konkurzní správcovia, ktorí budú mať záujem na zmene a skvalitnení procesu sa aktívne zapoja čím skôr,“ povedal DIONÝZ FÖLDES, Head of Recovery VÚB banky.

Na insolvenčnom registri sa predáva všetko. Akýkoľvek hnuteľný a nehnuteľný majetok, autá, nábytok, reality, tovar, stroje, podniky, elektronika a tiež pohľadávky. Cez prehľadný portál sa dá predať aj majetok, ktorý by bol inak nepredajný! Na jednom mieste s rovnakými pravidlami pre všetkých.

 

JUDr. Ing. Igor Hudoba, PhD.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?